Skip to main content

CRAFT-OA

Opis

Po več desetletjih je objavljanje z odprtim dostopom (OA) zdaj v središču zanimanja, saj omogoča dostop do znanstvenih publikacij brez ovir. V diamantnem odprtem dostopu lahko avtorji objavljajo brezplačno, saj univerze, raziskovalne ustanove ali knjižnice zanj zagotovijo potrebno tehnološko infrastrukturo. Medtem ko komercialni model odprtega dostopa prevladuje v anglofonih revijah z globalnega severa, diamantni odprti dostop zaznamuje veliko večja stopnja raznolikosti in izvora. Vendar pa je diamantni model OA še vedno razdrobljen, pogosto je premalo financiran in ni vedno dovolj tehnično dovršen, da bi lahko v celoti razvil svoj potencial za znanost in družbo.

Cilj projekta CRAFT-OA je utrditi založniško pokrajino diamantnega odprtega dostopa. Projekt se osredotoča na štiri sklope, ki bodo izboljšali tehnične in organizacijske infrastrukture diamantnega OA:
(1) priskrbeti tehnične izboljšave za platforme in programsko opremo za revije;
(2) vzpostaviti skupnost, ki si bo izmenjavala izkušnje in spodbujala splošno izboljšanje infrastrukture;
(3) povečati vidnost, najdljivost in prepoznavnost objav v diamantnem OA
(4) povezovati diamantne OA objave z EOSC in drugimi obsežnimi agregatorji podatkov.

Z institucionalnim založništvom, njegovo infrastrukturo ter z ohranjanjem in razvojem zmogljivosti na tem področju se ukvarja 23 partnerjev konzorcija CRAFT-OA iz 14 evropskih držav. Mnogi partnerji CRAFT-OA so vodilne nacionalne oziroma evropske organizacije na področju odprtega založništva in predstavljajo mednarodno prepoznavne centre strokovnega znanja na področju odprte znanosti, ki z močnimi povezavami s centrom EOSC sledijo načelom FAIR. V 36 mesecih bo CRAFT-OA zagotovil tehnična in skupnostna orodja, dogodke za usposabljanje, gradiva za usposabljanje, informacije in storitve za institucionalno okolje diamantnega OA založništva. Spodbujal bo skupnosti praktikov, ki bodo sposobne sčasoma vzdrževati izboljšave projekta.

CRAFT-OA Horizontal Logo


Ključne povezave

Raziskovalni projekt

Raziskovalna področja
Dokumentalistika, informacijska znanost, bibliotekarstvo, arhivistika H100