ZRC SAZU - Zgodovina in poslanstvo
Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti, krajše ZRC SAZU, je bil ustanovljen leta 1981. Od takrat se je v slovenski javnosti zasidral kot osrednja znanstveno-raziskovalna ustanova predvsem s področja humanistike, družboslovja in izbranih področij naravoslovja. Danes šteje 18 inštitutov, skupno v njih deluje skoraj 300 raziskovalk in raziskovalcev. Ti so zaslužni za izvajanje projektov, ki se gibljejo od nacionalnih do mednarodnih, od temeljnih do aplikativnih, od projektov, financiranih iz javnih sredstev, do tistih, ki jih podpira gospodarstvo. Na ZRC SAZU izvajamo projekt Evropskega raziskovalnega sveta "Unde venis?" Unravelling the enigma of the stećci tombstones; že 70 let izvajamo meritve in analize Triglavskega ledenika; izdajamo Novi Slovenski biografski leksikon; razvijamo portale Fran, Franček, Franja, Jezikovna svetovalnica in Terminologišče; organiziramo dogodke, kot so Dnevi etnografskega filma, Historični seminar, koncertni cikel Harmonia Concertans, Mednarodna krasoslovna šola in Slovenski regionalni dnevi; in še bi lahko naštevali.
Izsledke naših raziskav redno predstavljamo javnosti. To počnemo z javnimi prireditvami v prostorih, kot je Atrij (kjer enkrat na leto potekajo tudi tradicionalne Generacije znanosti), ali pa z manjšimi dogodki, kot so pogovori ob zagonu znanstvenih projektov ali izidih knjig. Atrij ZRC je v nekaj desetletjih obstoja postal stalnica v kulturnem in družabnem življenju mesta Ljubljane, kot konferenčni in kulturni prizorišči pa služita tudi nedavno sveže prenovljeni dvorani Gosposka in Križevniška.
Kako dejaven je ZRC SAZU, ponazarja dejstvo, da se je v štirih desetletjih obstoja razširil iz matične Ljubljane. Tako danes v različnih delih Slovenije delujejo kar štiri naše raziskovalne postaje, in sicer v Novi Gorici, Mariboru, na Barju in v Prekmurju.
Poleg inštitutov je ena od organizacijskih enot Založba ZRC, pod okriljem katere izhajajo številne knjige, znanstvene in poljudne, ter raznolika pahljača znanstvenih in strokovnih revij. V organizacijsko enoto Založba ZRC sodi tudi za humanistično in družboslovno literaturo specializirana Knjigarna Azil. V letu 2024 se je v pritličnih prostorih Raziskovalne postaje v Novi Gorici odprla še Knjigarna in kavarna Maks, ki je v pičlih nekaj mesecih postala ena osrednjih točk družabnega življenja Nove Gorice, prav tako pa priteguje obiskovalce z druge strani meje. Leta 2024 je zaživela tudi spletna prodaja Založbe ZRC.
Duhu časa primerno ZRC SAZU izsledke znanstvenih raziskav širi tudi po digitalnih poteh. ZRC SAZU in njegovi inštituti so dejavni na družbenih omrežjih, kjer njihova komunikacija ni zgolj enosmerna in omejena na pasivno predstavljanje znanstvenih dognanj, temveč odgovarjajo na vprašanja in pobude javnosti. V okviru komuniciranja z različnimi javnostmi velja izpostaviti strokovno glasilo Heriskop, blog etnoloških zapisov Vsakdanjik in projekt Episkop mejnosti, ki ga izvaja Raziskovalna postaja Nova Gorica v okviru Evropske prestolnice kulture GO!2025.
ZRC SAZU je soustanovitelj Koordinacije raziskovalnih inštitutov Slovenije (KOsRIS) in osrednji pobudnik slovenske veje globalnega gibanja Shod za znanost. Raziskovalci in raziskovalke ZRC SAZU pod okriljem Shoda za znanost, ki je nastal kot slovenski odgovor na mednarodno gibanje March for Science, prevprašujejo razumevanje znanosti in svojo vlogo v sodobni družbi ter po potrebi organizirajo protestne shode, na katerih opozarjajo na nepogrešljivost raziskav in neustrezno znanstveno politiko. Na ZRC SAZU je sedež uredništva strokovne spletne revije Alternator, ki smo jo leta 2020 začeli ustvarjati v konzorciju z drugimi znanstvenoraziskovalnimi ustanovami. Revija skuša presegati običajno polarizacijo med družboslovno-humanističnimi in naravoslovno-tehničnimi znanostmi. V sodelovanju z Univerzo v Ljubljani ter Muzejem in galerijami mesta Ljubljane je Alternator v letu 2024 organiziral že drugo konferenco o komuniciranju znanosti na Slovenskem.
ZRC SAZU je nacionalni koordinator evropskih raziskovalnih infrastruktur, kot so EPOS, LifeWatch, eLTER in OPERAS. ZRC SAZU ima pomembno vlogo pri projektu »Podpora pri uvajanju načel odprte znanosti v Sloveniji« z akronimom SPOZNAJ, ki ga sofinancira Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije iz sredstev Načrta za okrevanje in odpornost, z namenom prilagoditve dela javno raziskovalnih zavodov po načelih odprte znanosti.
ZRC SAZU zagovarja načelo odgovorne znanosti, ki raziskovanje obravnava kot spoznavni proces, vpet v družbo, sestavljeno iz skupin z različnimi vrednotami, potrebami in pričakovanji.
V obdobju, ki je sledilo pandemiji covida in nas potisnilo pred številne družbene izzive, lahko rečemo, da se ZRC SAZU vedno bolj odpira navzven, opozarja na nujnost dialoga in komunikacije z različnimi javnostmi ter opozarja na nepogrešljivost humanistike in družboslovja, ki znatno prispevata k bolj celoviti in natančni kontekstualizaciji znanstvenih izsledkov.